Chisholm chalks up Arnold Motor Supply Iron Man Challenge win in Featherlite Fall Jamboree opener

Chisholm chalks up Arnold Motor Supply Iron Man Challenge win in Featherlite Fall Jamboree opener

September 19, 2019  |  by Jeff Nun

Jim Chisholm celebrates with family and crew members after winning the Out-Pace USRA B-Mod main event.

Jim Chisholm took the checkered flag Thursday night and then drove his Out-Pace USRA B-Mod into Deer Creek Speedway’s victory lane for the tenth time this season as the track kicked off the 21st Annual Featherlite Fall Jamboree.

In doing something he’s done often this year, the 16-year-old also did something that few have been able to accomplish the past two seasons: beat Kris Jackson.

Both Chisholm and Jackson got a little help just five laps into the 20-lap main event when Dan Hovden and Parker Hale crashed hard on the front-stretch after Hovden attempted a slide job for the lead in turn four.

Luckily, no other cars were knocked out of the race despite 28 of them charging into the crash scene at top speed, but it did knock both Hovden and Hale from competition.

Jackson, who started seventh, was able to duck underneath the melee and Chisholm followed behind. After the green flag returned, it looked like Jackson might be on his way to another win on the road to his second straight Summit USRA Weekly Racing Series national title.

Chisholm, however, was able to keep pace with Jackson by cruising around the extreme high side of the high-banked 3/8-mile clay oval. Meanwhile, Arnold Motor Supply Iron Man Challenge points leader Jared Boumeester remained close behind in third.

With eight laps to go, Chisholm made the pass stick and assumed command just before the race’s final caution flag waved. From there he was able to hold off Jackson to collect the $1,000 top prize.

“I was kind of sitting in the back and I thought I wanted to go up but Parker (Hale) was running up top so I thought I should search around a little bit,” Chisholm said in victory lane. “When those two (Hovden and Hale) got together I seen that Jackson was running the bottom pretty dominant and I thought ‘Well, I might as well try where he’s not.’

“It’s just wonderful how well this team has come together and how many people come out here to support me. The track was again perfect with all the consequences we had to go through with the rain today and the past few weeks. It’s just amazing that they can put a track together like this in such notice.”

Ben Moudry worked his way past 17 cars in the 20-lapper to steal the third spot away from Boumeester on the final lap while 2010-2011 national champ Brandon Hare came home fifth.

Kadden Kath, 2013 Out-Pace USRA B-Mod national champion Troy Hovey, 22nd-starting Dakota Foster, Jake Timm and Cole Denner rounded out the top ten.

The 21st Annual Featherlite Fall Jamboree continues Friday and Saturday, and race fans will witness a complete program as Out-Pace USRA B-Mods battle for $1,200 to win Friday and $1,500 to win on Saturday night, along with action from the USMTS Modifieds.

The top 15 in heat race passing points are locked into “A” Main each night with the top eight redrawing for the first eight starting positions. An additional 15 drivers will advance from the “B” Mains. Thirty cars will start the main event each night and Saturday’s championship feature will go three-wide for the green flag start.

On Friday, The pit gate opens and driver sign-in at the USMTS/USRA trailer begins at 2 p.m. Grandstand gates open at 5 p.m. The drivers meeting will be held under the hospitality tent in the pit area at 6 p.m. Opening ceremonies begin at 6:45 and racing gets underway at 7 p.m. Tickets are $25 for adults or $10 for kids ages 12 and under. A three-day reserved ticket is $80 for adults or $30 for kids. Pit passes are $40. Students ages 6-15 are $25 for a pit pass while kids 5 and under are free.

On Saturday, The pit gate opens and driver sign-in at the USMTS/USRA trailer begins at 3 p.m. Grandstand gates open at 4 p.m. The drivers meeting will be held under the hospitality tent in the pit area at 5 p.m. Opening ceremonies begin at 5:45 and racing gets underway at 6 p.m. Tickets are $30 for adults or $10 for kids ages 12 and under. A three-day reserved ticket is $80 for adults or $30 for kids. Pit passes are $40. Students ages 6-15 are $30 for a pit pass while kids 5 and under are free.

For fans unable to attend in person, all three nights of the 21st Annual Featherlite Fall Jamboree will be broadcast live at RacinDirt.TV.

To learn more about the United States Racing Association (USRA), visit USRAracing.com or call (515) 832-6000. You can also like us on Facebook at facebook.com/USRAracing, follow on Twitter at twitter.com/USRAracing, check us out on Instagram at instagram.com/USRAracing and subscribe to our YouTube channel at youtube.com/USRATV. Keep up to speed by joining our email list at USRAracing.com/Subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Arnold Motor Supply Iron Man Challenge
21st Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 1 of 3
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Thursday, Sept. 19, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, chassis/engine builder, laps completed and money won. The top 16 in heat race passing points plus the top 4 in the “B” Mains advanced to the “A” Main.

OUT-PACE USRA B-MODS
Presented by Pace Performance

Heat Race #1 (8 laps):
1. (4) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
2. (5) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
3. (2) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
4. (3) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa.
5. (10) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
6. (6) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa.
7. (8) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.
8. (9) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
9. (1) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa.
10. (7) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan.
DNS – 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (4) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
2. (1) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
3. (10) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
4. (5) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
5. (6) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
6. (9) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa.
7. (8) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn.
8. (2) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.
9. (7) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
10. (3) 955 Lucas Grusinger, Chaska, Minn.
DNS – 30 Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (5) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
2. (1) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
3. (4) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
4. (8) 20 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
5. (2) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
6. (7) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn.
7. (10) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
8. (3) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas.
9. (9) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
10. (6) 67 Austin Seets, Brighton, Ill.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (1) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa.
2. (7) 476X Troy Hovey, Castalia, Iowa.
3. (2) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D.
4. (9) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa.
5. (8) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa.
6. (6) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
7. (4) 28SR Troy Hale, Grand Meadow, Minn.
8. (10) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn.
9. (5) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.
10. (3) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 8X Josh Roney, Postville, Iowa.
2. (6) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
3. (8) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
4. (1) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D.
5. (5) 796 Tyler Wood, Harrisonville, Mo.
6. (10) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
7. (3) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa.
8. (4) 8 Dan Lewison, Dexter, Minn.
9. (7) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa.
10. (9) 14 Steven O’Brien, Red Wing, Minn.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (1) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
2. (3) 43T Jake Timm, Minnesota City, Minn.
3. (2) 27W Channing Warner, Owatonna, Minn.
4. (5) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa.
5. (9) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
6. (7) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn.
7. (6) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.
8. (8) 44 Aaron Wiersma, Brandon, S.D.
9. (4) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.
10. (10) 1AND Brady Joynt, Webb, Iowa.

“B” Main #1 (15 laps, top 4 advance):
1. (1) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn.
2. (13) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
3. (5) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
4. (10) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
5. (3) 95 Eric Thill, Rochester, Minn., $50.
6. (11) 8 Dan Lewison, Dexter, Minn., $50.
7. (14) 955 Lucas Grusinger, Chaska, Minn., $50.
8. (9) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa, $50.
9. (2) 27W Channing Warner, Owatonna, Minn., $50.
10. (7) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn., $50.
11. (12) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
12. (6) 796 Tyler Wood, Harrisonville, Mo., $50.
13. (4) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa.
14. (8) 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $50.
15. (15) 14 Steven O’Brien, Red Wing, Minn., $50.
DNS – 30 Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., $0.

“B” Main #2 (15 laps, top 4 advance):
1. (1) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
2. (5) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa.
3. (6) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn.
4. (12) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
5. (7) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa, $50.
6. (8) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn., $50.
7. (15) 1AND Brady Joynt, Webb, Iowa, $50.
8. (9) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo., $50.
9. (11) 44 Aaron Wiersma, Brandon, S.D., $50.
10. (14) 67 Austin Seets, Brighton, Ill., $50.
11. (10) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn., $50.
12. (4) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D., $50.
13. (2) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., $50.
14. (3) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa, $50.
15. (13) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa, $50.

“B” Main #3 (15 laps, top 4 advance):
1. (2) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
2. (13) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan.
3. (6) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn.
4. (3) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa.
5. (5) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa, $50.
6. (7) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, $50.
7. (8) 28SR Troy Hale, Grand Meadow, Minn., $50.
8. (11) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa, $50.
9. (4) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn., $50.
10. (9) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn., $50.
11. (1) 7C Cole Christensen, Sioux Falls, S.D., $50.
12. (14) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa, $50.
13. (10) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas, $50.
14. (12) 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn., $50.
DNS – 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa, $0.

“A” Main (20 laps):
1. (6) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 20, $1000.
2. (7) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo., 20, $700.
3. (20) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa, 20, $500.
4. (4) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn., 20, $400.
5. (10) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa, 20, $300.
6. (11) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn., 20, $250.
7. (3) 476X Troy Hovey, Castalia, Iowa, 20, $225.
8. (22) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan., 20, $200.
9. (12) 43T Jake Timm, Minnesota City, Minn., 20, $175.
10. (14) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 20, $150.
11. (8) 8X Josh Roney, Postville, Iowa, 20, $145.
12. (19) 17B Zach Benson, Princeton, Minn., 20, $140.
13. (13) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., 20, $135.
14. (24) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn., 20, $130.
15. (23) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn., 20, $125.
16. (30) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa, 20, $50.
17. (25) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn., 20, $115.
18. (16) 20 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn., 20, $110.
19. (26) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, 20, $105.
20. (29) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa, 20, $50.
21. (28) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa, 20, $100.
22. (15) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa, 16, $100.
23. (27) 43 Zach Brom, Winona, Minn., 12, $100.
24. (17) 83 Kylie Kath, Owatonna, Minn., 9, $100.
25. (5) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn., 6, $100.
26. (2) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 5, $100.
27. (1) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., 5, $100.
28. (21) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa, 5, $100.
29. (18) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn., 4, $100.
30. (9) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa, 4, $100.

Lap Leaders: P. Hale 1-4, Jackson 5-12, Jim Chisholm 13-20.
Total Laps Led: Jim Chisholm 8, Jackson 8, P. Hale 4.
Margin of Victory: 1.769 seconds.
Time of Race: 22 minutes, 35.623 seconds (3 cautions).
Provisional Starters: Suckow, Schlumbohm.
Entries: 62.
Next Race: Friday-Saturday, Sept. 20-21, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.

 

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *