Chisholm remains perfect in 21st Annual Featherlite Fall Jamboree

Chisholm remains perfect in 21st Annual Featherlite Fall Jamboree

 September 20, 2019  |  by Jeff Nun

Jim Chisholm returned to Deer Creek Speedway’s victory lane Friday night with his second Out-Pace USRA B-Mod win in as many tries in the 21st Annual Featherlite Fall Jamboree.

The win was the 11th of the season for the 16-year-old back-to-back track champion from Osage, Iowa, and added $1,650 to his bank account with bonuses provided by Red Tail Tackle.

After crashing just four laps into Thursday’s feature race, Dan Hovden sat on the pole for Friday’s contest and led the opening lap, but that would be the last as Chisholm slid past and cruised the final 19 orbits to secure the win.

Sitting second in the Summit USRA Weekly Racing Series national points battle for the Out-Pace USRA B-Mods presented by Pace Performance, Hovden held on to finish second in the race while current and defending national champion Kris Jackson had mechanical issues and had to be pushed off the track before the race started.

Arnold Motor Supply Iron Man Challenge points leader Jared Boumeester finished third in the main event with Kadden Kath beating Kylie Kath to the flagstand to claim the fourth spot. A.J. Hoff, Cole Denner, Zach Benson, Ben Moudry and Ryan Maitland rounded out the top ten.

The 21st Annual Featherlite Fall Jamboree concludes Saturday with another complete program of USMTS Modifieds and Out-Pace USRA B-Mods which will battle for $1,500 to win and go three-wide for the green flag start of the 30-car main event.

The pit gate opens at 3 p.m., grandstands open at 4, opening ceremonies begin at 5:45 and racing gets underway at 6 p.m. For fans unable to attend in person, all three nights of the 21st Annual Featherlite Fall Jamboree will be broadcast live at RacinDirt.TV.

The Deer Creek Speedway is a high-banked 3/8-mile clay oval which sits on 60 acres with one of America’s most popular state-of-the-art racing complexes and an adjoining campground. The track is located 11.3 miles south of I-90 at exit 209 on US 63 (0.7 mile north of SR 16). The physical address for mapping is 25262 US Hwy 63, Spring Valley, MN 55975. For more information, call (507) 754-6107 or check out DeerCreekSpeedway.com online. Follow ‘The Creek’ on social media at facebook.com/DeerCreekSpeedway and twitter.com/DeerCreekSpeed.

To learn more about the United States Racing Association (USRA), visit USRAracing.com or call (515) 832-6000. You can also like us on Facebook at facebook.com/USRAracing, follow on Twitter at twitter.com/USRAracing, check us out on Instagram at instagram.com/USRAracing and subscribe to our YouTube channel at youtube.com/USRATV. Keep up to speed by joining our email list at USRAracing.com/Subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Arnold Motor Supply Iron Man Challenge
21st Annual Featherlite Fall Jamboree – Night 2 of 3
Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Friday, Sept. 20, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, chassis/engine builder, laps completed and money won. The top 16 in heat race passing points plus the top 4 in the “B” Mains advanced to the “A” Main.

OUT-PACE USRA B-MODS
Presented by Pace Performance

Heat Race #1 (8 laps):
1. (4) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa.
2. (9) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
3. (2) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
4. (8) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa.
5. (6) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
6. (5) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
7. (7) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
8. (10) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa.
9. (11) 19 Cody Maier, New Albin, Iowa.
10. (3) 8 Dan Lewison, Dexter, Minn.
11. (1) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa.
DNS – RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.

Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
2. (5) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D.
3. (7) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa.
4. (8) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan.
5. (6) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn.
6. (9) 7C Cole Christensen, Tea, S.D.
7. (11) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn.
8. (4) 1AND Brady Joynt, Webb, Iowa.
9. (1) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa.
10. (10) 8M Kaleb Modder, George, Iowa.
11. (3) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn.
DNS – 30 Jerry Young, Blooming Prairie, Minn.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (4) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
2. (8) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa.
3. (9) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
4. (2) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa.
5. (7) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
6. (5) 67 B.J. Seets, Brighton, Ill.
7. (6) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas.
8. (10) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa.
9. (3) 27W Channing Warner, Owatonna, Minn.
10. (11) 55/3 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.
11. (1) 20 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
DNS – 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (6) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
2. (2) 476X Troy Hovey, Castalia, Iowa.
3. (3) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa.
4. (10) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa.
5. (8) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
6. (7) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa.
7. (11) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa.
8. (4) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D.
9. (9) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo.
10. (1) 44 Aaron Wiersma, Brandon, S.D.
11. (5) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn.
DNS – 14 Steven O’Brien, Red Wing, Minn.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn.
2. (3) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa.
3. (4) 43T Jake Timm, Minnesota City, Minn.
4. (9) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa.
5. (5) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
6. (7) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn.
7. (8) 796 Tyler Wood, Harrisonville, Mo.
8. (11) 24 Zac Mahlstedt, Ionia, Iowa.
9. (10) 955 Lucas Grusinger, Chaska, Minn.
10. (6) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
11. (1) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (1) K83 Kylie Kath, Claremont, Minn.
2. (4) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa.
3. (3) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa.
4. (6) 8X Josh Roney, Postville, Iowa.
5. (8) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
6. (5) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
7. (2) 00R Chad Rosendahl, Houston, Minn.
8. (7) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn.
9. (9) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn.
10. (10) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn.
DNS – 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn.

“B” Main #1 (12 laps, top 4 advance):
1. (2) 17B Zach Benson, Princeton, Minn.
2. (6) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn.
3. (8) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
4. (15) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn.
5. (3) 8X Josh Roney, Postville, Iowa.
6. (16) 83K Kobie Kath, Owatonna, Minn., $50.
7. (9) 00 Devon Schlumbohm, Sioux Falls, S.D., $50.
8. (13) 96 Cody Brill, Harrisonville, Mo., $50.
9. (4) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa, $50.
10. (5) 99 Noah Grinstead, Austin, Minn., $50.
11. (10) 21D Dom Mueller, Decorah, Iowa, $50.
12. (11) 11G Bob Gilliland, Sioux Falls, S.D., $50.
13. (14) 8 Dan Lewison, Dexter, Minn., $50.
14. (1) 42 Dan Christopher, Decorah, Iowa, $50.
15. (7) 28J Jackson Hale, Grand Meadow, Minn., $50.
16. (12) 955 Lucas Grusinger, Chaska, Minn., $50.
17. (17) 15 Zach Elward, Hayfield, Minn., $50.
DNS – 31 Bill Stettner, Inver Grove Heights, Minn., $0.

“B” Main #2 (15 laps, top 4 advance):
1. (1) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan.
2. (3) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn.
3. (2) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa.
4. (6) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa.
5. (7) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa.
6. (13) 28 Parker Hale, Grand Meadow, Minn., $50.
7. (12) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa, $50.
8. (15) 83 Billy Steinberg, Kasson, Minn., $50.
9. (9) 8K Parker Kessel, El Paso, Texas., $50.
10. (14) 8M Kaleb Modder, George, Iowa, $50.
11. (8) 796 Tyler Wood, Harrisonville, Mo., $50.
12. (4) 95 Eric Thill, Rochester, Minn., $50.
13. (11) 55 Brody Shaw, Brownsdale, Minn., $50.
14. (16) 20 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn., $50.
15. (10) 21 Eric Faber, Sioux Center, Iowa, $50.
16. (5) 7C Cole Christensen, Tea, S.D., $50.
DNS – 30 Jerry Young, Blooming Prairie, Minn., $0.
DNS – 73 Kenny Boge Jr., Orchard, Iowa, $0.

“B” Main #3 (12 laps, top 4 advance):
1. (3) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
2. (1) 43T Jake Timm, Minnesota City, Minn.
3. (6) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
4. (4) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
5. (10) 1AND Brady Joynt, Webb, Iowa, $50.
6. (5) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn., $50.
7. (14) 44 Aaron Wiersma, Brandon, S.D., $50.
8. (7) 67 B.J. Seets, Brighton, Ill., $50.
9. (9) 00R Chad Rosendahl, Houston, Minn., $50.
10. (15) 15 Todd Schaufenbuel, New Hampton, Iowa, $50.
11. (11) 19 Cody Maier, New Albin, Iowa, $50.
12. (13) 55/3 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn., $50.
13. (12) 27W Channing Warner, Owatonna, Minn., $50.
14. (16) 52 Hunter Nelson, Peterson, Minn., $50.
15. (2) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa, $50.
16. (8) 24 Zac Mahlstedt, Ionia, Iowa, $50.
DNS – RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn., $0.
DNS – 14 Steven O’Brien, Red Wing, Minn., $0.

“A” Main (20 laps):
1. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, 20, $1650.
2. (1) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, 20, $900.
3. (6) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn., 20, $700.
4. (7) 83X Kadden Kath, Owatonna, Minn., 20, $575.
5. (10) K83 Kylie Kath, Claremont, Minn., 20, $475.
6. (5) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn., 20, $360.
7. (14) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa, 20, $310.
8. (17) 17B Zach Benson, Princeton, Minn., 20, $280.
9. (3) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa, 20, $250.
10. (24) 4 Ryan Maitland, Waterloo, Iowa, 20, $225.
11. (19) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn., 20, $200.
12. (28) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa, 20, $180.
13. (9) 6 Dustin Kruse, Brandon, S.D., 20, $175.
14. (11) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa, 20, $170.
15. (21) 43T Jake Timm, Minnesota City, Minn., 20, $165.
16. (15) 476X Troy Hovey, Castalia, Iowa, 20, $160.
17. (22) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn., 20, $155.
18. (29) 8X Josh Roney, Postville, Iowa, 20, $150.
19. (2) 43 Zach Brom, Winona, Minn., 20, $145.
20. (23) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa, 20, $140.
21. (16) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa, 20, $135.
22. (27) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, 20, $130.
23. (25) 30 Scott Demmer, Ellendale, Minn., 20, $125.
24. (8) 98 Kyle Anderson, Decorah, Iowa, 13, $125.
25. (26) 02K Hunter Kennedy, St. Ansgar, Iowa, 13, $125.
26. (13) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa, 11, $120.
27. (12) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa, 9, $120.
28. (20) 36K Jayden Larson, Mankato, Minn., 8, $120.
29. (18) 5 Dakota Foster, Edgerton, Kan., 8, $120.
DNS – 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo., 0, $120.

Lap Leaders: Hovden 1, Chisholm 2-20.
Total Laps Led: Chisholm 19, Hovden 1.
Margin of Victory: 1.903 seconds.
Time of Race: 17 minutes, 58.939 seconds (4 cautions).
Provisional Starters: Hare, Roney.
Entries: 70.
Next Race: Saturday, Sept. 21, Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.
Points Standings: Boumeester 1228, Moudry 1144, Suckow 903, Timmerman 897, Denner 870, Hovden 867, Hare 673, Anderson 670, Chisholm 539, Maitland 520.

 

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *